Akcja Katyń ocalić od zapomnienia

Drukuj
Nadrzędna kategoria: Nasze Akcje Kategoria: Katyń - ocalić od zapomnienia

 

Został posadzony następny dąb pamięci w ramach akcji „Katyń ocalić od zapomnienia…”

                Uroczystość pamięci mordu katyńskiego obchodzona była  16 kwietnia 2012r. w SP nr 73 przy ul. Glinianej, noszącej imię gen. Andersa.

                Rozpoczęła ją akademia szkolna, w której uczestniczyła zaproszona córka zamordowanego w Katyniu śp. kapitana Stanisława Frąckiewicza, p. Zofia Frąckiewicz-Kukla wraz z mężem.

                W południe w pobliskim kościele pw. św. Henryka została odprawiona przez ks. prałata płk Janusza Radzika, proboszcza wrocławskiego kościoła garnizonowego - Msza św. w intencji śp. kapitana Stanisława Frąckiewicza i wszystkich, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi przed laty oraz w tragicznej katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

                W wygłoszonej homilii celebrans nawiązał do Święta Miłosierdzia Bożego obchodzonego w Kościele dzień wcześniej. Podkreślił, że największym przymiotem Boga jest miłosierdzie przebaczające grzesznikom. Na świecie jest zło pomieszane z dobrem. Złe rzeczy nie pochodzą od Boga, ale od ludzi kierujących się rozumem i wolną wolą (a nie sercem i sumieniem). Na wschodzie pozostał katyński cmentarz – miejsce tragicznych wydarzeń, które nie mogą być zapomniane. Jesteśmy tu , aby nie zapomnieć! – powiedział kapłan. Należy się wdzięczność nauczycielom, dyrekcji, Siostrze za przekazywanie prawdy, o której mówienie było kiedyś zakazane.

               

                Pod opieką Siostry Katechetki dzieci zostały przygotowane do czynnego udziału w liturgii Mszy św.  Komentarz do procesji z darami i wezwania modlitwy wiernych wygłaszane były z należytą powagą i dostojeństwem.          W modlitwie wiernych proszono o odwagę dla papieża, biskupów i kapłanów, by głosili światu Chrystusa i otwierali nasze serca na miłość i prawdę. Aby osoby pełniące ważne i odpowiedzialne funkcje kierowali się zasadą uczciwości, solidarności i zrozumienia. Aby młodzież była wychowana w duchu patriotyzmu i zdobywała mądrość i dojrzałość potrzebną do podjęcia ważnych zadań w rodzinie, społeczności lokalnej, w państwie i w Kościele. Aby ofiara życia wywiezionych na Sybir, zamordowanych w Charkowie, była zasiewem dobra dla przyszłych pokoleń.

                Przyjęliśmy błogosławieństwo i z wielkim wzruszeniem odśpiewaliśmy hymn „Boże coś Polskę”, po którym został wyprowadzony z kościoła poczet sztandarowy Szkoły.

                Na zakończenie pieśń „Niepodległość” w wykonaniu szkolnej scholi dopełniła patriotycznego i podniosłego nastroju tej ważnej uroczystości.

                Ksiądz prałat dokonał symbolicznego posadzenia Dębu Pamięci Katyńskiej i poświęcił tablicę upamiętniającą ofiarę życia śp. kapitana Stanisława Frąckiewicza.

Cześć Jego pamięci!

                                                                                                                             NOTOWAŁA: Małgorzata Wedler

Wednesday the 31st. Design: Hostgator Coupon. copytight 2022 for smk wrocław
Copyright 2012

©